Narciarze z powiatu tarnogórskiego wzięli udział w XXXVII Biegu Piastów

Wspólne zdjęcie narciarzy z powiatu tarnogórskiego podczas tegorocznego Biegu Piastów ARC
Tarnogórscy biegacze na nartach tradycyjnie już wzięli udział w weekend w Biegu Piastów, największej sportowej imprezie masowej w Polsce. Jan Zoremba weźmie jeszcze udział w biegu finałowym w niedzielę.

Największa grupa tarnogóskich narciarzy wystartowała w biegu na 30 km stylem dowolnym. W Biegu Piastów to jedyny taki dystans dla biegających łyżwą, stąd też i wyjątkowo mocna obsada. Walkę o zwycięstwo w tym biegu stoczyli między sobą Toni Escher (Niemcy), ubiegłoroczny zwycięzca biegu na 50 km stylem klasycznym i Krzysztof Pływaczyk, reprezentant Polski w biathlonie. Wygrał Niemiec z przewagą 7 sekund nad naszym kadrowiczem. Z tarnogórzan najwyżej uplasował się Klaudiusz Kokot, jeden z trenerów Olimpijczyka Nowe Chechło. Kokot w klasyfikacji open był 66, a w klasyfikacji w kategoriach wiekowych w M30 zajął miejsce 12.

Kolejnym naszym biegaczem na mecie był nakielczanin Andrzej Wolny - 79, w kategorii M45 był 10. Kolejny Wolny, tym razem Stefan ukończył bieg na 90 miejscu, w M30 był 15. Znany naszych z tras biegowych Jan Zoremba (Tarnowskie Góry) był 135, ale za to drugi w swojej kategorii wiekowej M60 z czasem 1:33:01. Kolejny tarnogórzanin Leszek Czajka przybiegł 179, w M30 zajął 23 miejsce. Najmłodszy nasz uczestnik, 14-letni Paweł Wolny dobiegł 189, w M16 był 9. Ogółem na mecie biegu zameldowało się blisko pół tysiąca biegaczy.

Na uwagę zasługuje udział Bernarda Mizerskiego (Nakło Śl.) w biegu głównym na 50 km stylem klasycznym. Pierwszy na mecie zameldował się Czech Petr Nowak, który pokonał dystans biegu w 2 godz. 20 minut. Mizerski przybiegł na metę 272. z czasem 3 godz. 27 min. i w swojej kategorii wiekowej M60 został sklasyfikowany na miejscu 12. Bieg ukończyło ponad 1500 zawodników, a na trasie rywalizowali biegacze z 32 krajów.

Andrzej Wolny i Zoremba wystartowali jeszcze w biegu na 10 km stylem klasycznym zajmując dobre miejsca w stawce blisko 1200 biegaczy. Wolny był 54, w M45 miejsce 13 i Zoremba 83., a w M60 sklasyfikowany jako 3. Na 10 km pobiegli jeszcze Eliza Kokot (Świerklaniec) i Paweł Wolny zajmując kolejno miejsca 316 i 781. Regulamin biegu przewiduje też nagrody w kategoriach branżowych i tutaj puchary odebrali Andrzej Wolny za pierwsze miejsce na 30 km i trzecie miejsce na 10 km wśród górników, Eliza Kokot za trzecie miejsce wśród bankowców na 10 km.

- Już od kilku lat startuje z nami grupa biegaczy związana z Olimpijczykiem Nowe Chechło, w tym trenerzy Klaudiusz Kokot i Bernard Mizerski. I trzech Wolnych z Nakła. W tym roku była dobra pogoda, niewielki mróz i półtora metra śniegu. Trasy nie są szczególnie trudne, a poszczególne dystanse są układane na jednej pętli. W tegorocznej imprezie wzięło udział ponad sześć tysięcy biegaczy. Uzyskałem teraz indywidualnie najlepszy wynik, a w jakuszyckim biegu startowałem już po raz jedenasty. Bieganie sprawia mi dużą przyjemność i w tym roku biorę udział jeszcze w cyklu biegów pod nazwą Salomon Nordic Sunday. Tutaj jestem na razie sklasyfikowany na trzecim miejscu. Między startami sporo biegam, przynajmniej trzy razy w tygodniu. Jak nie ma śniegu, to wyciągam nartorolki – mówi Zoremba. Finał największej imprezy narciarskiej dla amatorów Salomon Nordic Sunday odbędzie już w najbliższą niedzielę w Jakuszycach.