Olimpijczyk Nowe Chechło: Srebro i brąz kajakarzy na mistrzostwach Polski młodzików

Paweł Wolny, Łukasz Wajda, Dominik Ćwienczek, Oskar Serban – medaliści MP 2013 młodzików Stanisław Wawszczak
Dwie kajakarskie osady Olimpijczyka Nowe Chechło wywalczyły medale podczas mistrzostw Polski młodzików w Bydgoszczy. Natomiast Marcin Przypadło i Dawid Lipiński już wkrótce wylatują do Ontario na mistrzostwa świata!

Paweł Wolny i Dominik Ćwienczek (UKS Olimpijczyk Nowe Chechło) zdobyli złoty medal w konkurencji K-2 podczas mistrzostw Polski młodzików. Regaty rozegrano w miniony weekend na bydgoskim torze Brda – Ujście. Imprezę zorganizowano po raz drugi w historii, a młodzi kajakarze ścigali się na dystansie 2000 metrów.

Plon zdobyczy Olimpijczyka Nowe Chechło uzupełnił brązowy medal „czwórki” w składzie Wolny, Ćwienczek, Oskar Serban i Łukasz Wajda, dwa czwarte miejsca, Marzeny Ferdyn w K-1 rocznik 2000 oraz „dwójki” Karolina Zorzycka-Wiktoria Kołodziejczyk w roczniku 1999, piąte miejsce „czwórki” Wajs, Ferdyn, Zorzycka, Kołodziejczyk i szóste miejsce Sandry Wajs w K-1 rocznik 1999. W klasyfikacji klubowej zdobyte przez naszych kajakarzy punkty dały Olimpijczykowi Nowe Chechło trzecie miejsce za Wartą Poznań i Victorią Sztum.

W poniedziałek, 22 lipca, przed rozpoczęciem treningu prezes Olimpijczyka Andrzej Słota zaprezentował nowych medalistów MP i gratulował im sukcesu. Pocieszał też Karolinę Zorzycką i Wiktorię Kołodziejczyk, które przegrały medal o 0,23 sekundy. Nasza dwójka płynęła na trzecim miejscu i na finiszu uległa poznaniankom. Do pechowców trzeba zaliczyć też Ferdyn, która prowadziła stawkę i wpłynęła do warstwy zielonych glonów, z którymi sobie nie umiała poradzić.

- To mój kolejny medal z mistrzostw Polski. W maju zdobyłem srebrny medal podczas długodystansowych MP, a w ubiegłym roku wywalczyliśmy na „czwórce” złoto i na „dwójce” srebro. Trenuję w Olimpijczyku już piąty sezon, jestem uczniem gimnazjum w Nakle Śląskim – przedstawia się Paweł Wolny.

- Cieszę się z brązowego medalu, bo początek biegu tego nie zapowiadał. Tuż po starcie wszystkie osady wyszły przed nas, ale potem odrabialiśmy dystans. Medal wywalczyliśmy na finiszowych metrach. Wygrała osada z Warszawy ze znaczną przewagą, około 5 sekund. Trenuję tu trzeci rok i jestem uczniem gimnazjum w Świerklańcu – mówi Łukasz Wajda.

- Zdobyte teraz dwa medale uzupełniają moją kolekcję do trzech krążków z MP. W maju na długim dystansie miałem srebro. Złoto na dwójce wywalczyliśmy dopiero na ostatnich metrach, przez większość dystansu płynęliśmy na drugiej pozycji. Dwójkę z Hubertusa Nowy Dwór wyprzedziliśmy o pół sekundy – relacjonuje Dominik Ćwienczek, ze Świerklańca.

- To mój drugi medal MP, w ubiegłym roku wywalczyliśmy z Pawłem Wolnym srebro w Poznaniu na Malcie podczas MP młodzików. Rywalizacja o podium jest bardzo zacięta. W naszym klubie jest pięciu prawie równorzędnych zawodników z rocznika 99. Też trenuję od początku istnienia klubu, a uczę się w świerklanieckim gimnazjum – mówi Oskar Serban.

Dla młodzików była to najważniejsza, tegoroczna impreza. Ich starsi koledzy przygotowują się do startu w ogólnopolskiej olimpiadzie młodzieży. – Najpierw wyjeżdżamy na obóz do Ślesina, z tam pojedziemy wprost na OOM. Odbędzie się ona za cztery tygodnie wraz z MP juniorów w Bydgoszczy między innymi z udziałem Daniela Plazy oraz Julii Lis i Marty Ścigały. O dobry wynik może powalczyć też nasza czwórka w składzie Maja Miś, Kinga i Agnieszka Słota, Joanna Bronkowska – mówi Klaudiusz Kokot, trener Olimpijczyka.

Obecnie największe zainteresowanie budzi start Marcina Przypadły i Dawida Lipińskiego w mistrzostwach świata juniorów. Obaj zawodnicy Olimpijczyka zakwalifikowali się do udziału w tych mistrzostwach i w najbliższy poniedziałek wylatują do Ontario (Kanada). – Zdobycie medalu jest chyba raczej niemożliwe, ale już sam ich udział w mistrzostwach jest wielkim sukcesem – podsumowuje Kokot.