Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawy i wydarzenia Muzeum w Tarnowskich Górach w listopadzie

Krzysztof Ostapowicz
Krzysztof Ostapowicz
Muzeum w Tarnowskich Górach
Muzeum w Tarnowskich Górach, jak co miesiąc nie próżnuje w wystawy oraz wydarzenia. W listopadzie czeka nas m.in. finisaż jednej z najciekawszych wystaw - Ubierało Nas Tarmilo.

Wystawy w Muzeum w Tarnowskich Górach

14 maja – 27 listopada 2022 roku, Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)

„Ubierało nas Tarmilo”

Ekspozycja jest pokłosiem niemal dwuletnich poszukiwań pamiątek po tarnogórskich Zakładach Przemysłu Odzieżowego „Tarmilo”. Impulsem do tego było wyburzenie budynków tego przedsiębiorstwa w 2019 roku, dekadę po jego zamknięciu. Dla jednych wystawa będzie przypomnieniem dawnych lat, dla drugich – zupełnie nieznaną historią.
Dzieje „Tarmilo” sięgają okresu międzywojennego, kiedy kupiec Otto Stawinoga założył w Tarnowskich Górach przy ul. Opolskiej fabrykę wyrobów tekstylnych „Ostaw”. W 1948 roku została ona upaństwowiona, co znacznie ułatwiło rozwój przedsiębiorstwa, które nazywano Zakładami Przemysłu Odzieżowego (nazwa „Tarmilo” została wyłoniona w konkursie ogłoszonym w 1967 roku). Dla dalszej historii zakładów kluczowa okazała się decyzja z 1954 roku. Od tego czasu przedsiębiorstwo jako jedno z pierwszych w Polsce rozpoczęło specjalizację w produkcji odzieży dziecięcej. W strukturze zakładów pojawiła się komórka wzorcująca, do lat dziewięćdziesiątych XX wieku projektująca ubrania, które były szyte na miejscu i w milionach sztuk egzemplarzy zaopatrywały rynek krajowy oraz zagraniczny. Sztandarowymi produktami „Tarmilo” stały się ocieplane, wodoodporne kurtki i komplety śniegowe. Po rozbudowaniu zakładu w latach 1966-1967 (powstał wówczas trzykondygnacyjny budynek przy ulicy Opolskiej) zatrudniono dodatkowo 460 szwaczek, a wszystkich pracowników było prawie 1000.

Od początku poszukiwań pamiątek po „Tarmilo” duże wsparcie okazały związane z zakładami Zofia Kostrzewa i Maria Krzemińska, które pomogły w dotarciu do innych byłych pracowników i ich rodzin. Jednocześnie na różne sposoby zwracano się do mieszkańców Tarnowskich Gór i okolic z prośbą o udostępnienie przedmiotów związanych z „Tarmilo”. Łącznie na apele Muzeum odpowiedziało 90 osób. W ten sposób udało się wypożyczyć pokaźny zbiór. To głównie fotografie ukazujących życie zakładu oraz kilkadziesiąt zdjęć dzieci-modeli. Wśród udostępnionych pamiątek są także pojedyncze sztuki odzieży. Z ostatnich lat działalności przedsiębiorstwa przetrwały przeważnie płaszcze damskie, które do dziś są noszone przez właścicielki. Ponadto zebrano przedmioty sygnowane charakterystycznym logo (dwa serduszka połączone igłą), np. proporczyki, apaszki, serwetki, etui na długopisy, przypinkę jubileuszową, pamiątkowy medal, odznaczenia, guziki, a nawet ostatnią cegłę z wyburzonej hali produkcyjnej. Dodatkową atrakcją wystawy jest film o działalności ZPO „Tarmilo”, wzbogacony materiałami archiwalnymi.
Wystawa dostępna w godzinach otwarcia Muzeum

Wydarzenia

6 listopada 2022 roku. godz. 15:30–17:00, Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)

„Czy sztuka może uduchawiać? O twórczości Wassilego Kandinskiego” – prelekcja Arkadiusza Hajdy

Świat duchowy jest dla wielu z nas czymś niedostępnym, tajemniczym i niepokojącym, dlatego wolimy przyjąć względem niego sceptyczną postawę. Niektórzy nawet żartują, że życie pozagrobowe toczy się obecnie, gdyż jeszcze żyjemy i nie złożono nas do grobu. W rezultacie wypieramy z naszej świadomości sferę duchową i skupiamy się na doczesności, materii, konsumpcji, gromadzeniu i utrzymywaniu tego, co tylko na pewien czas przynosi nam szczęście.
Prelekcja „Czy sztuka może uduchawiać? O twórczości Wassilego Kandinskiego” ma na celu otworzyć nas na nieznane. Na początku omówimy zagadnienie „duszy” przez pryzmat religii starożytnych Egipcjan oraz Greków. W dalszej kolejności przejdziemy do twórczości rosyjskiego malarza Wassilego Kandinskiego (1866–1944). Wspomniana zostanie jego publikacja „O duchowości w sztuce”, w której artysta metaforycznie ujął sztukę jako „bramę do transcendencji”. Również zapoznamy się ze stworzonym przez niego schematem oddziaływania kolorów na duszę. Aby urozmaicić doznania, wysłuchamy utworów, których dźwięk można podporządkować do tonów konkretnej barwy.

Bilety: bezpłatne (dostępne od 2.11.2022)

Liczba miejsc ograniczona

13 listopada 2022 roku, godz. 11:00–12:00, Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)

Koncert pod Renesansowym Stropem „Życzenie – poranek chopinowski”

Wystąpią: Justyna Bujak (sopran), Ewa Menaszek (mezzosopran), Jan Kanty Mikosz (fortepian), prowadzenie: Jacek Woleński

Bilety: 20 zł (dostępne od 2.11.2022)

Liczba miejsc ograniczona

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu lub odwołania wydarzenia

27 listopada 2022, godz. 16:00–18:00, Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)

Finisaż wystawy „Ubierało nas Tarmilo”

Wydarzenie połączone z oprowadzaniem kuratorskim
Prowadzenie: Bogusława Brol
Bilety: bezpłatne (dostępne od 2.11.2022)
Liczba miejsc ograniczona
Zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu lub odwołania wydarzenia

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto